Emil2

      HOLOPHONY Be touched to prawdopodobnie jedyne dostępne na rynku kolumny głośnikowe, które posiadają:
1/oryginalne głośniki z lat 50 i 60-tych ub. wieku z ultralekkimi papierowymi membranami oddającymi najdrobniejsze detale z niezrównaną precyzją
2/ bardzo małą moc (15-20 W), dzięki czemu uzyskują ekstremalną  rozdzielczość i przezroczystość
3/ terminale do uziemienia koszy głośników, co mocno poprawia barwę i separację
4/ miękką powierzchnię obudowy wokół głośników (oklejone są filcem), co zapobiega niekorzystnym odbiciom dźwięku
5/ ustawienie na poduszkach magnetycznych (efekt lewitacji), co skutecznie chroni przed wibracjami
6/ całkowicie niezależny moduł wysoko-średniotonowy, magnetycznie lewitujący nad skrzynią basową,  co zapobiega przenoszeniu wibracji
7/ wszystkie połączenia elektryczne wykonane bez lutowania (bez użycia cyny, która degraduje dźwięk).

   Miles

Oto pełny wykaz stosowanych przez nas „patentów” decydujących o wyjątkowym brzmieniu kolumn Holophony:      

GŁOŚNIKI
1. Bardzo mała moc (maksymalnie 20W), aby membrany mogły być bardzo lekkie i delikatnie zawieszone, a dzięki temu być zdolne do oddawania najdrobniejszych detali z najwyższą precyzją i szybkością
2. Membrany wykonane z papieru we wszystkich głośnikach (również w wysokotonowym) i magnesy Alnico, aby zapewnić naturalną barwę
Powyższych warunków nie spełniają współcześnie produkowane głośniki, dlatego musieliśmy sięgnąć po te wyprodukowane najpóźniej na początku lat 70-tych ub. wieku.
3. Głośniki są montowane do obudowy za pośrednictwem warstw materiału antywibracyjnego.
4. Kosze głośników mają terminale do uziemienia umieszczone z tyłu obudowy (Numer 1 i Numer 2),  co mocno poprawia barwę i separację.

ZWROTNICA
5. Ekstremalnie prosta zwrotnica pierwszego rzędu, aby nie stracić dynamiki, rozdzielczości i koherencji
6. Kondensatory wyprodukowane najpóźniej  w latach osiemdziesiątych ub.wieku (w Holophony Nr 1 stosujemy nawet kondensatory z lat 40-tych), zgodnie z zasadą: im starsze kondensatory, tym lepszy dźwięk.
7. Wartości komponentów ustawiane z najwyższą precyzją:  cewki z dokładnością do 0,002 mH, kondensatory z dokładnością do 0,01 uF. Takie elementy nie są produkowane, więc wykonujemy je sami: kondensatory sa łączone z kilku sztuk, a cewki dowijane co do 1 cm.
8. Wzystkie połaczenia wykonane bez lutowania, bo każda kropla cyny zabiera kilka procent informacji
9. Każdy element izolowany warstwą materiału antywibracyjnego
10. Najwyższej klasy przewody, takie, jakie stosujemy w naszych kablach DreamLink.

UKŁAD GŁOŚNIKÓW
11. Wszystkie głośniki na przedniej ściance, skierowane na słuchacza, aby zapewnić najpełniejszy, bezpośredni (niezafałszowany przez odbicia)  kontakt z przekazywaną informacją
12. Cewki głośników ustawione w jedej linii, co oznacza cofnięcie głośnika wysokotonowego (oraz wysunięcie niskotonowego w modelach trójdrożnych) względem głośnika średniotonowego, aby akustycznie zminimalizować zjawisko przesunieć fazowych
13. Otwór bass refleks koniecznie z tyłu obudowy, jak najbardziej oddalony od głośników, aby zminimalizować interferencje fal dźwiękowych. Mimo, że Holophony posiadają bass refleks, są akustycznie bardziej zbliżone do kolumn typu zamkniętego niż otwartego. Kanał bass refleksu jest bardzo wąski i dosyć długi i spełnia pomocniczą funkcję (powiększa scenę dźwiękową, ale kosztem jej precyzji) i może być zatkany bez większej straty dla pasma.

OBUDOWA
14. Jak najwęższa ścianka przednia, aby zminimalizować odbicia dźwięku degradujące barwę i lokalizację instrumentów
15. Nierównoległe ścianki, aby zminimalizować rezonanse wewnątrz obudowy
16. Grube ścianki, aby zwiększyć ich sztywnośc oraz masę kolumn, a tym samym zmniejszyć ich podatność na wibracje. Zwykle jest to MDF o grubości 25mm, a w droższych wersjach – lite drewno egzotyczne o grubości 27-30mm.
17. Na wewnętrznych ściankach warstwa materiału antywibracyjnego, a na niej owcza wełna, aby zminimalizować wibracje i rezonanse
18. Dolna, otwieralna podstawa kolumny odzielona od reszty obudowy warswą materiału antywibracyjnego
19. Pudełko, w którym znajduje się zwrotnica, zamontowane za pośrednictwem 3 warstw materiału antywibracyjnego
20. Zewnętrzne ścianki pokryte płatami filcu w miejscach najbardziej narażonych na bezposrednie odbicia dźwięku z głośników.
Inną wersją wykończenia kolumn jest flok: miękka, welurowa warstwa całkowicie pokrywająca kolumnę (więc potencjalnie likwidująca 100% bezpośrednich odbić)
21. Kolumny ustawione na naszych kulkowych nóżkach antywibracyjnych Receptor Nr 1, znacznie skuteczniej tłumiących wibracje niż powszechnie stosowane twarde kolce lub miękkie podkładki sorbotanowe.
22. Wyższe , trójdrożne modele kolumn zbudowane są z dwóch osobnych modułów, dzięki czemu wibracje z dużego głośnika niskotonowego (umieszczonego w oddzielnej, dolnej skrzyni) nie degradują wyższych części pasma. Dodatkowo górny moduł ustawiony jest na nóżkach magnetycznych, dzięki którym unosi sie na poduszce magnetycznej nad modułem basowym.

.

Jimmy

     Ze względu na bardzo wysoką skuteczność 90-97dB Holophony są propozycją „nie do odrzucenia” dla posiadaczy wzmacniaczy lampowych o małej mocy (SETów), którzy mają problem ze znalezieniem odpowiednich kolumn. Na najwyższym poziomie reprodukcji dźwięku Jakość jest odwrotnie proporcjonalna do Ilości (mocy). Dotyczy to zarówno wzmacniaczy jak i kolumn. Holophony połączone – najlepiej DreamLinkami – ze wzmacniaczem typu SET to zestaw bezkompromisowo służący Jakości kosztem Ilości. Zapewniamy jednak, że w warunkach domowych również oferowana ilość kilkunastu Watów jest w zupełności wystarczająca. Problemem współczesnego przemysłu audio jest pomieszanie wymagań stawianych sprzętom audiofilskim oraz estradowym. Tendencja do zwiększania mocy sprzętu domowego, zapoczątkowana w latach 70-tych, zaprowadziła High-End w ślepą uliczkę, do utraty wierności i muzykalności na rzecz nikomu nie potrzebnej mocy kilkudziesięciu / kilkuset Watów, niemożliwej do wykorzystania w domu.

     Holophony przenoszą 15-20W, ale można podłączyć je do dowolnego wzmacniacza, nawet kilkusetwatowego tranzystora – wtedy trzeba po prostu ostrożnie operować potencjometrem głośności. Nie mają też szczególnych wymagań co do wielkości pokoju odsłuchowego. Oczywiście im większy, tym lepiej – optymalna odległość kolumn od ścian to 1,5m (minimalna – 0,5m). W małym pomieszczeniu fala akustyczna rozchodząca się kuliście z głośników uderzy w ściany, ugnie się i zdeformowana dotrze do słuchacza dezorganizując i zmniejszając scenę dźwiękową. Ważniejsze od wielkości pomieszczenia jest jego mocne wytłumienie zapobiegające odbiciom deformującym barwę (oziębienie, utwardzenie) oraz wprowadzającym fałszywą informację o lokalizacji instrumentów.

        Dane techniczne podane są w tabeli Cennik.

 .

Foto 7

.

Microsoft Word - 2-3 pol.doc

Microsoft Word - 2-3 pol.doc